NFT

KISACA


NFT Aslında Bir Sözleşmedir(Telif Hakkı sözleşmesi) Aynı Zamanda da bir güvenlik duvarıdır aslında Coinleri Jetona Benzetecek olursam NFT Değiştirilemeyen Jeton dur. Günümüzde Bir Çok Sanat Eserini İnternet ortamında görsel halini bulabiliyoruz ama kaplıgma terbiyecisini orjinal halini almanız için elinizi cüzdanınıza atmalısınız.

Teknik Tanımı


NFT (İng. non-fungible token), dijital bir varlığın benzersiz olduğunu ve bu nedenle birbirinin yerine geçemeyeceğini onaylayan, blok zinciri adı verilen bir dijital defterde depolanan veri birimidir.
NFT’ler fotoğraflar, videolar, ses ve diğer dijital dosya türleri gibi öğeleri temsil etmek için kullanılabilir.
Ancak, orijinal dosyanın herhangi bir kopyasına erişim, NFT’nin alıcısı ile sınırlı değildir.
Bu dijital öğelerin kopyaları herkesin edinmesi için mevcutken, NFT’ler, sahibine telif hakkından ayrı bir sahiplik kanıtı sağlamak için blok zincirlerinde izlenir.

2021 yılında, NFT kullanımına olan ilgi artmıştır. Ethereum, Flow ve Tezos gibi blok zincirlerinin, NFT’leri destekleme konusunda kendi standartları vardır, ancak her biri, temsil edilen dijital öğenin özgün bir şekilde benzersiz olmasını sağlamak için çalışır. NFT’ler artık sanat, müzik, spor ve diğer popüler eğlencelerdeki dijital varlıkları metalaştırmak için kullanılıyor. Çoğu NFT, Ethereum blok zincirinin bir parçasıdır {ALGULWEB/NFT KAYNAKÇA a.1}

Kurucusu


Kurucusu Etherium Kurucusu olan Rus-Kanadalı Programcı ” VİTOLİK BUTEN “‘dir.

Tarihçesi

2013 Yılının Sonlarına Doğru Rusya da Vitolik Buten Tarafından yayımlanmıştır. Daha Sonraki Yıllarda Özellikle Günümüz Yıllarında Bir Çok Blok zincirleride Kendi NFT sürümlerini Programlamışlardır.

Finans


İlk Çıktığında piyasa değeri 1000$ Altındaydı 2020 Yılında 250 Milyon$ Geçti.

Nasıl Alınır ?

NFT Etherium Cüzdanı olan herkes tarafından kullanılır.

NFT Bir Kripto Paramıdır ?

Hayır,NFT Bir Kripto Para Değildir, Daha ziyade Korumalı Bir Adresdir

NFT Nasıl korunur ?


NFT kriptolama Yöntemi İle Korunur Kriptolama ise yazının veya metnin başkaları tarafından okunmasının önlenmesi için bir kurala bağlı olarak anlamsız bir şekle dönüştürülmesidir.

ALwiki (algulweb.org/Nft kaynakça a.2)

NFT, herhangi bir dijital dosyanın benzersiz olduğunu onaylayan, blok zinciri adı verilen dijital defterde depolanan bir veri birimidir.

Bir NFT, bir kriptografik belirteç gibi işlev görür, ancak Bitcoin gibi kripto para birimlerinin aksine, karşılıklı olarak birbirinin yerine geçemez, başka bir deyişle, değiştirilebilir değildir.

NFT’ler, bir veri kümesinin benzersiz olduğunu doğrulayan bir dizi karakter olan kriptografik hash dizilim kayıtlarını, önceki kayıtlara dizdiğinde ve böylece tanımlanabilir veri blokları zinciri oluşturduğunda oluşturur. Bu kriptografik işlem süreci, NFT sahipliğini izlemek için kullanılan bir dijital imza sağlayarak her dijital dosyanın kimlik doğrulamasını sağlar.

Ancak, sanatın nerede saklandığı gibi ayrıntılara işaret eden veri bağlantıları ölebilir.

Ayrıca, bir NFT’nin sahipliği, belirtecin temsil ettiği her türlü dijital varlığa doğal olarak telif hakkı vermez.

Bir kişi, çalışmalarını temsil eden bir NFT’yi satabilirken, NFT’nin sahipliği değiştiğinde alıcı telif hakkı ayrıcalıkları almayacaktır ve bu nedenle asıl sahibin aynı çalışmanın daha fazla NFT’sini oluşturmasına izin verilir.

Bu anlamda, bir NFT yalnızca telif hakkından ayrı bir sahiplik kanıtıdır.

Dijital sanat (algulweb.org/Nft Kaynakça a.3)


Dijital sanat, NFT’lerin benzersiz imzasını ve sahipliğini güvence altına alan blok zinciri teknolojisinin yeteneği nedeniyle NFT’ler için erken bir kullanım örneğiydi.[

Beeple olarak da bilinen sanatçı Mike Winkelmann’ın “Everydays – The First 5000 Days” adlı dijital sanat eseri 2021’de 69,3 milyon ABD dolarına satıldı.

Satın alma, Jeff Koons ve David Hockney’den sonra yaşayan bir sanatçı için elde edilen üçüncü en yüksek açık artırma fiyatı ile sonuçlandı. Bir Donald J. Trump figürünün önünden geçen hareketli yayaları gösteren 10 saniyelik bir videodan oluşan “Crossroad” adlı başka bir Beeple parçası, dijital sanat için çevrimiçi bir kripto para piyasası olan Nifty Gateway’de 6,6 milyon ABD dolarına satıldı.

Figma CEO’su Dylan Field, Şubat 2021’de isimsiz bir yatırımcıya 7,5 milyon ABD doları karşılığında “CryptoPunk #7804” adlı bir dijital avatarın yanı sıra 1,5 milyon ABD doları karşılığında ikinci bir avatar “Ape, Fedora #6965” sattı.

Sanatçı Krista Kim tarafından yaratılan “Mars House” adlı bir evin 3D olarak oluşturulmuş bir modeli, NFT pazarında 500.000 ABD dolarının üzerinde bir dijital gayrimenkul parçası olarak satıldı.

2021’de, Fyre Media logosunun dijital bir portresi, rapçi Ja Rule tarafından, dijital sanat için bir pazar yeri olan NFT girişimi “Flipkick” aracılığıyla 122.000 ABD doları tutarında bir açık artırmada satıldı.

Sanatçı Trevor Andrew tarafından yaratılan “Gucci Ghost” adlı sanat eseri, Şubat 2021’de NFT pazarında 3.600 ABD Doları karşılığında titreyen bir hayalet-GIF’i şeklinde NFT olarak satıldı.

Aralık 2020’de, bir dizi dikey yükselen odanın içindeki mevsimleri tasvir eden bir NFT resmi 22.938 ABD dolarına satıldı. Sanat eseri, sanatçı Blake Kathryn tarafından yaratıldı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s