Mit MÜSTEŞARLIĞI

Yazıma başlamadan önce sevgili https://www.wikipedia.org/ yardımlarından dolayı teşekkür ederim.

Cumhuriyetimizin varlığı için istihbaratın ne kadar önemli olduğunu l.dünya savaşında M.kemal Atatürk’Ün ingiltereye doktor olarak gönderdiği Ahmet esat tomruk bizlere çok değerli kaynaklar ve veriler vermiştir.

istihbarat sadece ülkemiz için değil dünyada yok olmak istemiyen ve bunun için uğraşan millet ve devletlerin bir numaralı temel esasıdır.

Bazı istihbarat Birimleri:

  1. TÜRKİYE CUMHURİYETİ : Milli İstihbarat Tesşkilatı (MİT)
  2. Amerika Birleşik Devletleri :Central Intelligence Agency (CIA)
  3. Rusya:  Komitet Gosudarstvennoy Bezopasnosti (KGB)
  4. İsrail: HaMossad leModiʿin uleTafkidim Meyuḥadim (MOSSAD)

MİLLİ İSTİHBARAT TEŞKİLATI TARİHİ

Milli istibarat teşkilatı tarihini www.mit.gov.tr adresinden aldım bunun nedeni ise telif hakkı yasası ile birlikte istihbrat kanunları güvenliği yasasından dolayıdır.

Tarihi

Teşkilât-ı Mahsusa

Teşkilât-ı MahsusaHarbiye Nâzırı ve Başkomutan Vekili Birinci FerikEnver Paşa.

Ülkelerin birbirlerine yönelik siyasal, sosyal, ekonomik ve askeri faaliyetleri ile beklentilerinin önceden saptanması ihtiyacının zaman içerisinde giderek artması, haber almaya dönük yapılanmaların varlığını zorunlu kılmıştır. Yine Türkiye’de, sistemli ve organize nitelikte istihbarat örgütü kurma girişimleri, Osmanlı Devleti‘nin son yıllarında başladı. Siyasi birliğin korunması, ayrılıkçı hareketlerin önlenmesi ve özellikle yabancı devletlerin Orta Doğu üzerinde odaklaşan faaliyetlerinin izlenebilmesi için bireysel bazda ve sınırlı nitelikte sürdürülen istihbarat çalışmalarının bir merkezden organize biçimde yürütülmesine ihtiyaç duyuldu ve 17 Kasım 1913 tarihinde Enver Paşa tarafından Teşkilât-ı Mahsusa isimli istihbarat örgütü kuruldu. I. Dünya Savaşı sırasında askeri ve paramiliter hareketler gerçekleştirerek önemli görevler üstlenen bu örgüt, savaşın sona ermesiyle 30 Ekim 1918 tarihinde imzalanan Mondros Mütarekesi sonrasında dağıldı.

Karakol Cemiyeti

İstanbul‘un işgalinden sonra millî uyanışın başlaması ile kişiler kendi kendilerine çeşitli örgütler kurdular. Bu örgütlerin birisi de kimilerine göre hala yaşayan “karakol” örgütüdür. İlk olarak 5 Şubat 1919 tarihinde kurulan mütareke döneminin ilk gizli direniş grubu, İstanbul‘da kurulan Karakol Cemiyeti‘dir. 1918 Ekim sonları veya Kasım başlarında Talat Paşa‘nın emri ile kurulan cemiyetin kurucuları arasında, Kurmay Albay Kara Vâsıf, Emekli Yüzbaşı Bahâ Said Bey, Albay Galatalı Şevket ve Yenibahçeli Şükrü Bey gibi İttihât ve Terâkki Cemiyeti mensubu kişiler bulunmaktaydı. Kısa zamanda örgütlenme çalışmalarını tamamlayan Karakol Cemiyeti’nin Millî Mücadele’ye yaptığı en büyük hizmet, İstanbul’dan Anadolu’ya silah ve cephane ile subayların kaçırılmasını sağlaması, İngiliz Muhipler Cemiyeti gibi kuruluşların planlarını ve faaliyetlerini Mustafa Kemal Paşa’ya haber vermesi oldu. Ancak Cemiyet, Bolşevikler ile gizli ilişkilere girmesi ve kendi başına Millî Mücadele’ye sahiplenme çalışmalarında bulunması sebepleriyle Anadolu Ordusu kadrosuna dahil edilmedi. 16 Mart 1920 tarihinde İstanbul’un İtilaf Devletleri tarafından işgali sırasında liderlerinin tutuklanmaları ile büyük bir darbe yedi ve nihayet Erzurum ve Sivas Kongreleri‘nin kararlarını uygulamak için seçilen Heyet-i Temsiliye‘nin kararıyla faaliyetlerine son verildi.

Zabitân, Yavuz, Hamza ve Felâh Grupları

Karakol Cemiyeti’nin dağılmasından sonra Zabitân Grubu ve Yavuz Grubu gibi çeşitli istihbarat grupları oluşturuldu. Bunlardan 23 Eylül 1920 tarihinde faaliyete geçen Hamza Grubu’nun adı 31 Ağustos 1921 tarihinde Felâh Grubu olarak değiştirildi. Bu istihbarat grupları Türk Kurtuluş Savaşı sonuna kadar faaliyetlerini sürdürebildi.

Askerî Polis Teşkilâtı

İstihbarat örgütleri arasındaki dağınıklığı gidermek, ordu içerisine sızan düşman casusluk faaliyet ve propagandasına karşı koymak amacıyla 18 Temmuz 1920 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı tarafından Askerî Polis Teşkilâtı (AP veya P) kuruldu. Savaş yıllarında başarılı hizmetler veren örgütün faaliyetlerine 21 Mart 1921 tarihinde son verildi. Günümüzde silahlı kuvvetler bünyesindeki Jandarma Genel Komutanlığı devamı niteliğindedir.

Tetkik Heyeti Âmirlikleri

Askerî Polis Teşkilâtı’nın kapatılmasının istihbarat faaliyetleri açısından kısa bir süre doğurduğu boşluk ise, yine Genelkurmay Başkanlığı tarafından kurulan ve 1 Nisan 1921 ile 22 Haziran 1922 tarihleri arasında Anadolu’nun çeşitli şehirlerinde faaliyet gösteren Tedkik Heyeti Âmirlikleri vasıtasıyla giderildi.

Müsellâh Müdâfaa-i Milliye (Mim Mim Grubu)

Edinilen tecrübelerin ışığında ve belirlenen yeni hedeflere ulaşılabilmesi amacıyla bu defa Enver Paşa tarafından Müsellâh Müdâfaa-i Milliye isimli bir istihbarat grubu kuruldu. TBMM Hükümeti, 3 Mayıs 1921 tarihinde kısa adı “M.M.” (MİM MİM) olan bu örgüte resmiyet kazandırdı, Tedkik Heyeti Âmirlikleri Anadolu’da faaliyetlerini sürdürürken, M.M örgütü asker ve sivil kesimden oluşmuş kadrolarıyla, İstanbul’da büyük bir ajan ve haber ağı kurmayı başardı, Anadolu‘ya silah ve cephane kaçırılması faaliyetlerini organize etti, düşman karargahlarına, işbirlikçi gruplara ve yabancı misyona sızarak çok sayıda önemli belge ve bilgiler elde etti. Kurtuluş Savaşı sırasında düşman faaliyetlerine karşı oluşturulan çeşitli istihbarat gruplarıyla da iş birliği yapan örgütün faaliyetleri, İstanbul’un kurtuluşundan sonra 5 Ekim 1923’te son buldu.

Millî Emniyet Hizmeti Riyâseti

 Millî Emniyet Hizmetiİlk Türkiye Cumhurbaşkanı ve Başkomutan Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk.

İstihbarat örgütlerinin kapatılmasından ve Türkiye Cumhuriyeti‘nin kurulmasından sonra, 1926 tarihine kadar geçen dönem içinde haber alma çalışmaları Ordu Müfettişlikleri İstihbarat Şubeleri tarafından yürütüldü. 1925 yılı sonunda Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk gelişmiş devletlerdeki gibi çağdaş bir istihbarat örgütü kurulması talimatını verdi. Bunun üzerine Avrupa ülkelerinde eğitilen kadroların da katılımıyla, Genelkurmay Başkanı Mareşal Fevzi Çakmak‘ın 6 Ocak 1926 tarihli emri doğrultusunda, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk istihbarat kuruluşu olan Millî Emniyet Hizmeti Riyâseti (MEH/MAH) kuruldu. Teşkilat, 5 Ocak 1927 tarihinde şeklen İçişleri Bakanlığı‘na bağlandı. 6 Ocak 1926 ile 5 Ocak 1927 tarihleri arasındaki bir yıllık dönem çalışmaları, dönemin yöneticileri tarafından Riyâset’in kuruluşuna hazırlık dönemi olarak değerlendirildi ve bir gün sonraki 6 Ocak 1927 tarihi MAH’ın kuruluş tarihi olarak kabul edildi. Başkanlığına Şükrü Âli Ögel getirildi.

« … Muasır devletlerde olduğu gibi, bizde de modern bir istihbarat teşekkülü kurmak mecburiyetindeyiz… »
(Mustafa Kemal Atatürk, 1925)

MAH, duyulan ihtiyaçlara bağlı olarak zaman içerisinde birkaç kez küçük yapısal değişiklikler geçirdi ve 1965 yılına kadar Türkiye’nin istihbarat faaliyetini yürüttü.

  1. 6 Ocak 1926 tarihli “Millî Emniyet Hizmeti Riyâseti” kuruluş belgesi
  2. İlk “Millî Emniyet Hizmeti” Reisi Albay Şükrü Âli Ögel

Operasyonlar

2020 [algulweb.org]

2013’te Suriyeli eşiyle birlikte Suriye’ye ticaret yapmak için ziyarette bulunan Moldova vatandaşı Natalia Barkal, İskeletini YPG‘nin oluşturduğu SDG tarafından alıkonularak önce Menbic‘te bir hapishaneye, daha sonra Haseke‘de bulunan Hol Kampı’na götürüldü. Uzun süre kendisinden haber alınamaması sonrası Moldova, Türkiye iletişime geçti ve yardım talebinde bulundu. Millî İstihbarat Teşkilatı, SDG tarafından alıkonulan Barkal’ı 6 Haziran 2020’de gerçekleştirdiği bir operasyonla SDG bölgesinden çıkardı ve Türkiye’nin Barış Pınarı Harekâtı ile kontrol ettiği Tel Abyad bölgesine getirdi, ardından da Türkiye’ye geçişi sağlandı. Natalia Barkal, kurtarıldıktan sonra “Türk devletine minnet duyuyorum. Türkiye, çok büyük bir ülke.” derken, Barkal Moldova’ya döndüğünde Moldova Cumhurbaşkanı Igor Dodon tarafından çiçeklerle karşılandı.

Peki Mite Nasıl girilir?

gerekli bilgi her yıl güncelleştiği için https://www.mit.gov.tr/iksayfasi/ik.html adresinden bilgi edinebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s