Gizli Servis: Mossad

Kendilerinin Tevrat’ta üstün ırk olarak geçtiğini söyleyen İsrailoğulları herzaman kendileriyle övünmüşlerdir ve traji komik bir olay şudur ki Tevrat’ta insan öldürmenin dogru olmadığı söylendiği halde tabi ki bu düşüncelerim birçoğumuz için farklı olsada ben buğün çok isenilen neredeyse her gün bir mail aldığım konu olan Mossad yada ha mo ‘sad tüm dünya mossadı böyle teleaffuz etsede mossad aslında tüm dünya dillerinde aynı okunuyor yada okunması isteniyor mossad israil devletini tehdit eden başta İran ve terörist guruplara karşı operasyon yapan (Kidon timi), dünya gizli dosyalarının İstihbarat bilgilerini toplayan ve israil başkanını koruyon korumaların seçiciliğini yapan bir devlet kurumudu.

öyle bir devlet kurumu ki merkezleri nerede bilinmiyor sadece emekli bir mossad ajanın dediklerine göre mossad birimleri birbirleriyle dijital bir şekilde buluştuklarını söylemiş hatta bunları söylemekle yetinmeyip bu konuşma uygulamalrının traji bir komik şekilde messeger skype ve facebook olduğunu söylemişdir belki de biraz mecazi bir şekilde konuşmuştur ama https://www.mossad.gov.il girdiginizde çıkan yazını türkeçesi şu şekildedir

Web sitemize hoş geldiniz

Hızlı ve güvenli iletişim için, ress Mossad@mail.gov.il veya

Face book messenger ekleyerek bizimle iletişime geçmenizi öneririz .

Lütfen aşağıda listelenen tüm kişisel bilgileri e-postaya ekleyin.

Lütfen sadece Farsça, Arapça veya İngilizce yazınız. Diğer dillerdeki mesajlar okunmayacaktır

yani ajanın verdiği bilgileri doğruluyacak niteliğe sahip kendi araştırmam buraya kadar şimdide biraz teknik olarak bakalım mossada :

Mossad’ın en büyük departmanı, uluslararası ölçekte operasyon yapma misyonlarına sahip Tahsilat Toplama Departmanı’dır. Departmandaki çalışmalar; diplomatik ve gayriresmî çalışmalar üzerinde çeşitli teminatlar altında faaliyet göstermektedir. Politik ve İrtibat Departmanı ise, müttefik olmayan ve İsrail ile diplomatik ilişkisi iyi olmayan ülkeler ile ilgili çalışmalardan sorumludur. Mossad’ın teknoloji faliyetlerini takıp etmekten sorumlu olan Teknoloji Departmanı da vardır.

Tarih
Ancak Mossad, resmî olarak 13 Aralık 1949’da Başbakan David Ben-Gurion’un, Reuven Şiloah’tan özel isteği üzerine Merkez Koordinasyon Enstitüsü ismi ile kuruldu. Ben-Gurion ilk başta, mevcut güvenlik hizmetleri olan Ordunun İstihbarat Servisini (AMAN), İç Güvenlik Servisini (Şin Bet) ve Dış Güvenlik Servisini (Politik & Departmanı, yukarıda ki) arasındaki işbirliğini temele oturtup ve geliştirmek için merkezi bir organ istedi. Mart 1951’de yeniden yapılandırılarak; doğrudan başbakana rapor veren, başbakanlık ofisinin bir parçası haline getirilmiştir.

Özdeyişler kitabının geleneksel parşönemi
Slogan

Mossad’ın eski sloganı olan be-tachbūlōt taaseh lekhā milchāmāh (כִּי בְתַחְבֻּלוֹת, תַּעֲשֶׂה-לְּךָ מִלְחָמָה; וּתְשׁוּעָה, בְּרֹב יוֹעֵץ‎) Tevrat'dan bir alıntıdır (Özdeyiş:XXIV:6, "Savaşmak için yöntem, zafer kazanmak için birçok danışman gerekli"). Daha sonra slogan başka bir Özdeyiş sözü ile değiştirildi: be-'éyn tachbūlōt yippolm, tes-teshū`āh be-rov yō’éts (באין תחבולות יפול עם, ותשועה ברוב יועץ‎; Özdeyiş:XI:14, “Yol göstereni olmayan uluslar düşer, danışmanı bol olan zafere gider”).

Suikast ve sabotaj birimleri
Metsada

Metsada, düşmana karşı saldırı düzenlemekten sorumlu olan birimdir. Metsada, misyonlarını “suikastlar ve sabotaj” içerecek şekilde “küçük savaşçı birimler” ile gerçekleştirmektedir.

Kidon
Kidon, Caesarea Departmanı’na (Mossad’ın sekiz departmanından biri) ait bir alt birimdir. İsrailli gazeteci Yaakov Katz tarafından “Casusluk faliyetlerini, Caesarea Dep. altında faaliyet gösteren elit bir grup uzman suikastçı” olarak tanımlanıyor. İsrail İstihbarat Topluğunda, ayrıntıların ve hakkındaki bilgilerin en çok korunduğu birim olan Kidon hakkındaki birçok bilgi, sır durumundadır. Bu birim, İsrail’in suikast politikasının en büyük parçası olmuştur. Ronen Bergman’a göre İsrail, Soğuk Savaş’ın (1946–91) başlangıcından bitişine kadar, tüm Batı ülkelerinden daha fazla “suikast misyonunu” kullanmıştır. Kurulduğundan bu yana en az 2.700 suikast operasyonu gerçekleştirmiştir.

Risk sermayesi
Mossad, uzun zaman önce yeni siber teknolojiler geliştirmek için yüksek teknoloji girişimlerine yatırım yapmak üzere bir risk sermayesi fonu açtı. Mossad tarafından finanse edilen teknoloji girişimleri ve girişimcilerinin isimleri gizli tutulmaktadır

Mossad’ın bazı ünlü operasyonları

Afrika

Mossad ajanı Wolfgang Lotz (ayakta), küçük oğlu Oded ile birlikte, 1950

Fetih Partisi için yapılan bir toplantıda Halil El Vezir

Mısır
1956’da Port Said ve Kahire arasındaki iletişimin kopması için istihbarat sağlanması.
Batı Almanya vatandaşı, Mossad casusu Wolfgang Lotz 1957’de Mısır’a sızdı ve Mısır askeri tesisleri ve endüstrileri hakkında istihbarat topladı. Ayrıca Lotz, Mısır Hükûmeti için çalışan Alman roket bilimcileri ve mühendislerinin bir listesini oluşturdu ve hepsi ile mektuplaştı. Bazıları sonradan öldürüldü veya kayboldu. Bu süikastlerin hepsi, Damocles Harekâtı ile birlikte gerçekleştirildi.
Mısır’a askeri donanım sağlayan bir Münih merkezli Alman silah şirketinin en yetkili müdürü olan 49 yaşındaki Heinz Krug, Eylül 1962’de birden kayboldu ve başına ne geldiği hâlâ bilinmiyor. Nazi askeri ve komandosu olan Otto Skorzeny, Krug’u, Mossad’ın öldürdüğüne inanıyor.
Altı Gün Savaşı’nda, Mısır Hava Kuvvetleri’nin operasyon sahasını bölge-bölge tespit etmek için istihbarat sağladı.
Bulmus 6 Operasyonu — Yıpratma Savaşı sırasında Mısır, Green Island’ı kuşatmış İsrail Komandoları’na istihbarat yardımı yaptı.

Fas
Eylül 1956’da Mossad, İsrail’e göç yasağı uygulandıktan sonra Fas’ta savaş altında eziyet gören Sefaradi Yahudileri’ni İsrail’e kaçırmak için Fas’ta gizli bir istihbarat ağı ve operasyon sahası yarattı.

1991’in başlarında, iki Mossad casusu Fas’ın Kazablanka limanına sızdı. İki casus, limanda demirlemiş olan Suriye’nin Kuzey Kore’den satın aldığı hava savunma füzelerini taşıyan yük gemisi Al-Yarmouk’a bir takip cihazı (GPS) yerleştirdiler. Tel Aviv’deki kontrol merkezinden takip edilen gemi yola çıktığında, İsrail Hava Kuvvetleri tarafından Akdeniz’de batırıldı.

Tunus
Filistin Kurtuluş Partisi’nin 4 kurucusundan biri olan Halil El Vezir, 1988’de Tunus’taki evinde öldürüldü. El-Vezir’in henüz fark edilmemiş ölümü, ertesi gün Mossad tarafından üstlendi ve resmî bir açıklama ile kamuoyuna duyuruldu.

1991’de ise Mossad casusları, Filistin Kutuluş Örgütü’nün başkan yardımcısı Salah Khalaf’a, evinde süikast düzenledi ve nedeni bilinmeyen bir şekilde, ölümünden dakikalar sonra evi yandı.

2016’da Hamas üyesi Muhammed El-Zawahri’i Tunus’ta öldürüldü. Kidon birimi sekreterliği bunu üstlendi. Filistin için insansız hava araçları tasarlama girişimine giriştiğinden dolayı İsrail Başbakanlığı tarafından kırmızı listeye alınan El-Zawahri, Hamas’a bağlı bir mühendisdi.

Uganda
1976 yılı Entebbe Operasyonu’nda Mossad, Entebbe Uluslararası Havalimanı hakkında İsrail Ulusal Savunma Kuvvetleri’ne istihbarat sağladı. Serbest bırakılan rehineleri sorguya çeken Mossad, olayla ilgili kamsamlı bilgiler topladı.

Güney Afrika
1990’ların sonlarında Mossad, Denel firması tarafından üretilmiş silah sistemlerini tehmin etmek amacıyla Johannesburg’a gelmiş iki İranlı casusun izine rastlandı. Daha sonra İranlı casuslar, Mossad casusları tarafından yakalanıp; şiddet içeren bir sorguya tabî tutulduktan sonra, Güney Afrika’dan zorla sınırdışı edildi.

Bene Israel Yahudileri, İsrail’e kaçırılırken izlenilen güzergâh
Sudan ve Etyopya
Arjantin’in kuruluşundan beri yaşadığı en büyük bombalı saldırılardan biri olan AMIA saldırısından sonra bunu İran’ın düzenlediğini düşünen Mossad, İsrail Özel Kuvvetleri’nin, Sudan’nın başkenti Hartum’daki İran büyükelçiliğine misilleme olarak baskın düzenlemesi için istihbarat toplamaya başladı.[kaynak belirtilmeli] Ancak operasyon, küresel olarak Yahudi topluluklarına karşı bir başka saldırının, bu operasyonun intikamı olarak alınabileceği korkusundan dolayı operasyon misyonunu gerçekleştirmedi. 1984’e gelindiğinde ise Mossad, Etiyopya’daki Bene Israel Yahudileri’nin, Etiyopya ve Sudan arasında, açlık çektikleri fakir bir bölgeden, İsrail’e tahliyesi için Musa Operasyonuna istihbarat sağladı

Arjantin
1960’ta Mossad, II. Dünya Savaşı’nda Hitler’e sunduğu Nihai Çözüm isimli önerisi ile yaklaşık 6 milyon Yahudi’nin katledilmesine sebebiyet veren, Holokost’un baş-mimarı, Nazi yetkilisi Adolf Eichmann’ın Arjantin’de “Ricardo Klement” sahte ismini kullanarak yaşadığını tespit etti. Şimon Ben-Aharon liderliğindeki beş Mossad ajanından oluşan bir tim, Mayıs başlarında Arjantin’e uçtu. 11 Mayıs 1960’ta ‘Arjantinli yetkili memur’ görünümündeki iki Mossad ajanı, Eichmann’ın evine girdi.

Daha sonra Eichmann’ı etkisiz hale getirip İsrail’e götürmek üzere tutukladılar. İlerki zamanlarda İsrail’de yargılandıktan sonra, 31 Mayıs 1961’i 1 Haziran’a bağlıyan gece asılarak idam edildi. Birkaç gün sonra cesedi, özel üretilmiş ceset yakım fırında yakıdı ve külleri, İsrail Donanma Kuvvetleri gemileri tarafından Akdeniz’in uluslararası sularına döküldü.Arjantin, ‘egemenliğinin ihlali’ olarak gördüğü bu olayı protesto etti. “Eichmann’ın suçlandığı suçlar için tarafsız adalete getirilmesi” ve “bu kararın hiçbir şekilde Eichmann’ın işlediği korkunç suçları kınamak olarak yorumlanmaması gerektiğini kabul eder.” gibi ifadeleri ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde tepki gösterdi. Bu ve bunun gibi tepkilerden dolayı Mossad, Josef Mengele’yi ele geçirmeyi amaçladığı ikinci bir operasyon misyonunu iptal etti.

Birleşik Devletler
1990’lı yıllarda Mossad, IED’ler ve diğer silahları üretmek için gereken malzemeleri temin etmek üzere ABD içinde işler yürüten bir Hizbullah casusunun izine rastladı. ABD istihbaratı CIA ve Mossad, casusun kaldığı otele ortak bir operasyon düzenlediler. Sonrasında sorguya çekip casustan istihbarî bilgiler aldılar.

2001 yılına gelindiğinde ise Mossad, ABD’de 200 kadar teröristin ikâmet ettiğini ve ABD içinde büyük bir bombalı saldırı düzenleyeceklerini FBI ve CIA birimlerine bildirdi ve uyardı. İsrail İstihbarat Ajansı; Amerikalılar’ın bu tip bir saldırıya karşı “çok savunmasız” olduğunu belirtti.

Bununla birlikte Ajans, “ABD yetkililerinin, uyarının güvenilir olduğunu düşünüp düşünmediği veya terörle mücadele ekiplerinin bir yanıt bulmasına izin vermek için yeterli ayrıntı içerip içermediği bilinmemektedir.” dedi. Yaklaşık bir buçuk ay sonra 11 Eylül Saldırıları gerçekleşti.

Uruguay
II. Dünya Savaşı sonrası Mossad, Nazi yetkilileri arasında Holokost’ta adı geçen subayların ve diğer rütbelilerin listesini çıkarttı. Hepsi için temel amaç, yakalayıp sorguya çektikten sonra yaşamlarına son vermekti. Mossad 1965’te, savaş sonrası Güney Amerika’ya kaçan Nazi yetkililerinden biri olan ve binlerce Yahudi’nin katledilmesinde ismi geçen Letonya uyruklu Herberts Cukurs’u kırmızı listeden, kara listeye aldı.Dolayısıyla kaçırılmayacak, süikaste uğrayacaktı. Uruguay’da, Cukurs’un evinin çevresine konuşlandırılan süikast timi Kidon’un casusları, 23 Şubat 1965’te bahçesinde dinlenen Curuks’u öldürdü. Cukurs’dan haber alamayan yakınları yetkili mercîlere bildirdiler ancak Cukurs’a dair erken bir bilgiye rastlanılmadı. Cukurs’un öldürülüp, kaybolmasından yaklaşık bir hafta sonra Mossad, uluslararası kamuoyuna Cukurs’un öldürüldüğünü ve cesedinin yakılıp, küllerinin Pasifik Okyanusu’na döküleceğini bildirdi ve raporladı.

İran
İran Devrimi (1978–79) öncesinde İran’ın gizli polisi ve istihbarat teşkilatı olan SAVAK, 1957’de ABD ve İsrail’in istihbarat subaylarının rehberliği ile oluşturuldu. 1960’ların başında CIA eğitim ekibi İran’dan çekildi. CIA yerine Mossad, İran’da giderek daha aktif hale geldi. SAVAK personellerini eğitti ve SAVAK ile çok çeşitli ortak operasyonlar gerçekleştirdi.

Bir ABD istihbarat yetkilisi Washington Post’taki köşe yazısında, İranlı general Ali Reza Askari’nin, 7 Şubat 2007’de İsrail tarafınca öldürüldüğünü idda etti.Bu idda, İsrail sözcüsü Mark Regev tarafından reddedildi. The Sunday Times ise, Askari’nin 2003’ten beri Mossad adına casusluk yaptığını ve belli bir süre sonra ayrılmak istediği için öldürüldüğünü idda etti.

İran İstihbarat Bakanı Haydar Moslehi, 2010’da öldürülen İranlı fizikçiler için Mossad’ı suçladı. Ancak olayla ilgili incelenen raporlar, bu tür bilgilerin ispatlanamadığını ve Mossad’a dair bir iz olmadığını gösterdi. İran devlet TV’si ise, İsrail’i, Mossad tarafından eğitilmek üzere ziyaret ettiğini söylediği İranlı Majid Jamali-Fashi’i suçladı.

Le Figaro, Mossad’ın 12 Ekim 2011’de İran Devrim Muhafızları’na bağlı İmam Ali askeri üssüne yapılan bomba saldırısının arkasında olduğunu iddia etti. Ölenler arasında Devrim Muhafızları’nın roket programını yöneten ve İran’ın uzun menzilli roket programının ilerlemesinde önemli bir isim olan general Hassan Tehrani Moghaddam’da vardı. Büyük bir bölümü yok olan üste, Şahab-3 roketleri de dahil olmak üzere, birçok uzun menzilli roketin de, üsle beraber yok edildiği düşünülüyor. İran’ın en güvendiği askeri üslerinden biriydi.

İran’ın yetkili mercîleri, nükleer programına en çok katkı sağlayan İranlı bilim insanları olan Mesud Alimohammadi’a, Ardeshir Hosseinpour’a, Majid Shahriari’a, Darioush Rezaeinejad’a ve Mostafa Ahmadi-Roshan’a yapılan süikastleri, Mossad’ın yaptığını idda ediyor.

Şubat 2012’nin başlarında Mossad direktörü Tamir Pardo, İsrail’in, ABD’nin itirazlarına karşı İran’a saldırması durumunda oluşacak olası Amerikan tepkisini önlemek için Washington D.C.’deki ABD Ulusal Güvenlik Konseyi yetkilileriyle bir araya geldi.

Irak

1966’da, MiG-21 savaş uçağı ile Irak’dan İsrail’e kaçan Süryani savaş pilotu Munir Redfa, Irak’ta kalmış aile bireylerini İsrail’e kaçırmaları için Mossad’ın Kudüs’teki iletişim şubesine özel izinli mektup gönderdi. İsteğime olumlu yanıt veren Mossad, “Diamond operasyonu” kod adını verdiği özel operasyon ile Redfa’nın tüm aile bireylerini, sağlıklı bir şekilde İsrail’e getirdi. ABD istihbarat servisi CIA ile birlikte Sovyet üretimi MiG-21 uçağının ayrıntılı denetlemesi yapıldı, dinamikleri ve sistemi incelendi.

MiG-21 uçağı, Hatzerim’deki İsrail Hava Kuvvetleri Müzesi’nde

Sfenks Operasyonu – 1978 ve 1981 yılları arasında Mossad, Fransa’da bir Iraklı nükleer bilim insanını işe alarak, Irak’ın, Osirak nükleer reaktörü hakkında son derece hassas, gizli bilgiler elde etti. Mossad’ın topladığı bu istihbaratlar sonrası Opera Operasyonu ile İsrail Ulusal Hava Kuvvetleri, bu reaktörü havaya uçurdu.

II. Bramble Bush Operasyonu – 1990’larda Mossad’ın, Irak’a, Ürdün üzerinden yerleştirdiği Sayeret Matkal komandoları, Saddam Hüseyin’in pusuya düşürülüp, öldürülebileceği yerleri araştırmaya ve keşfetmeye başladı. Bu misyon, Çöl Tilkisi Operasyonu ve devam eden İsrail-Arap gerilim süreci nedeniyle verildi.

Ürdün
30 Temmuz 1997 yılında Kudüs’te, Hamas’a bağlı olan intihar bombacısı, 16 sivil İsrailli’yi öldürdü. Bu saldırının misilleme amaçlı yapıldığını düşünülen Benjamin Netanyahu, Ürdün’deki Hamas temsilcisi Halid Meşal’a karşı operasyon başlattı. Operasyon’da Mossad casusları, Meşal’ı uyur vaziyette ilen bulup, kulağına Fentanil zehrini enjekte etti. Bir süre geçtikten sonra Ürdün özel operasyon polisleri, Kanadalı turist görünümündeki iki Mossad ajanını tutukladı. Amman’daki İsrail büyükelçiliğinde görevde bulunan altı kişi de ekstadan tutukladı. İsrail’den, ve Meşal için panzehir göndermeleri karşılığında sekiz kişiyi serbest bırakacaklardı.

Lübnan
Mossad 1972’de, FLKP’nin önemli isimlerinden biri olan Bassam Ebû Şerîf [en]’in evine kargo görünümünde, patlayıcı dolu bir paket gönderildi. “Letter bomb” olarak kayıtlara geçen bu operasyonda Ebû Şerîf’in açmak için evine aldığı paket birkaç dakika sonra evini havaya uçurdu. Şanslı olan Ebû Şerîf, paketi koyduğu yerden yeterince uzakta olduğu için ölmedi; ağır yaralı bir şekilde kurtuldu.

1972’de, FLKP üyesi Gassan Kanafani, otomobiline yerleştirilmiş bir patlayıcı ile öldürüldü. Öldürülmesinden kısa bir süre sonra Mossad operasyonu kamuoyuna bildirdi ve raporladı.

1973’te Mossad, İsrail Silahlı Kuvvetleri’nin Beyrut’ta düzenleyeceği Bahar Operasyonu için istihbarat ve operasyonel yardımı sağladı.22 Ocak 1979’da Mossad özel timi Kidon, izini sürdüğü Kara Eylül’ün önemli üyesi olan Ali Hasan Salameh [en]’i, otomobiline yerleştirdiği patlayıcı ile Beyrut’da öldürdü. Öldürülmesinden kısa bir süre sonra Mossad operasyonu kamuoyuna bildirdi ve raporladı.

1992’da ise, Hizbullah’ın genel sekreterliği görevini yürüten Abbas el-Musavi, Beyrut’ta öldürüldü. Öldürülmesinden kısa bir süre sonra Mossad operasyonu kamuoyuna bildirdi ve raporladı. 2002 yıllarına gelindiğinde ise Mossad, FHKC–GK kurucusu ve askerî kanadının idarecisi olan cihad Ahmed Jibrail’i öldürdü. Operasyon hakkında Mossad, kamuoyuna sayılı bilgi verdi.2003’te Mossad özel timi Kidon, Hizbullah üyesi Ali Hüseyin Salih’i, Beyrut’ta bir süikast ile öldürdü.

2004’te ise Mossad özel timi Kidon, Beyrut’ta, kıdemli Hizbullah yetkilisi Ghaleb Awwali’i öldürdü. Öldürülmesinden kısa bir süre sonra Mossad operasyonu kamuoyuna bildirdi ve raporladı.

2006’da Mossad özel timi Kidon, Filistin İslami Cihat Örgütü lideri Mahmoud el-Majzoub’u uzak mesafeden vurarak öldürdü. Dönemin Mossad direktörü olan Meir Dagan canlı yayında, basın toplantısında kamuoyuna bildirdi ve raporladı.

Araştırmacı= Batuhan Algül

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s