GÖBEKLİTEPE

Her ne kadar gelecek bizi ilgilendirse de bizler geçmişimizden de sorumluyuzdur çünkü geçmişi bilmezsek geleceği sadece ön görebiliriz çünkü gelecek geçmişle bağlıdır işte bu yüzden insanoğlunun en eski kült yapısını inceledim ve sizler için bir yazı hazırladım

Göbeklitepe Tarihi ?

Göbeklitepe, şanlıurfanın Örencik köyü yakınlarında olan dünayanın en eski kült yapıları topluluğudur.bu yapıların benzer özelliği,T biçimindeki 10-12 dikilitaşın yuvarlak planda dizilmiş olup araların da taş duvarlarla örülmüş olmasıdır.

Bence İnsanoğlu doğası gereği sembollere anlam yükler evet, Göbeklitepe sakinleride insan, el, kol, hayvan, soyut semboller şehrin merkezine diktikleri yüksek taşlara bu sembolleri çizmiş ve karşılıklı dizmiştir.

Çizilen ( aslında oyularak veya kabartılarak) bu süslemelerin aslında bir anlatımı veya mesaj vermek vermek için işlendiği düşünülüyor.(savaşmaya veya yabancılara karşı bir mesaj vermek için)

…EEE BU KADAR MI ?

En çok görülen motifler ise hayvan motifleridir. Yaşıyan sakinlerin tarım ve hayvancılıkla uğraştıkları düşünülmektedir.

Yapılan incelemelere göre göbeklitepe, çevredeki oldukça gelişmiş ve derinlik kazanmış bir inanç sistemine sahip olan avcı-toplayıcı gruplar açısından önemli bir kült merkezidir.

Bölgenin ilk sakinleri çanak,çömleksiz Neolitik çağ’ın      (Ppn, Pre Pottery Neolithic )A evresine (MÖ. 9.600-7.300) yani günümüzden en az 11.600 yıl öncesine dayandığı öne sürülmektedir.

Araştırmacı=Batuhan Algül

Bu anıtsal yapılara bakıldığında Paleolitik çağ’a kadar uzanan, birkaç binyıl daha eskiye, epipaleolitike kadar giden bir tarihi olduğu düşünülmektedir. Göbeklitepenin kullanımı MÖ 8.000’li yıllarda terk edilmesi düşünülmektedir .(acaba onları terk etmeye zorlayan bir durum mu oldu?)

Seslendiren=Batuhan Algül

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s