BİTCOİN (Türklere Bitkoyin)

                

Para , tarih boyunca insanoğlunun doğuşundan beri vardır paranın ilk zamanlardaki hali ile takas 19.yüzyıldan itibarende kağıt ( kimi paralar elyaf ve pamuktan yapılıyor ) artık yavaşça günümüzde dijital çağda internetin hayatımıza girişi ile artık para da dijital oldu. Adına kripto para (kıyiptodeğil ) deniyor.

KRİPTO PARADA NE DOLAR MI ?

Kripto para dolar değil ama aynı döviz (dövüz değil) gibi her ülkenin para birimi var ama kripto paranın ilk örneği olan BİTCOİN (BTC) şuanda değeri yüksek olduğundan tüm dünyada yatırımcısı var

BİTCOİN ( BİTKOYİN )  NE ?

Bitcoin bir merkezbankası olmayan veya resmi işlerle ilgisi olmayan elektronik para birimidir. Virgülden sonra 100 – milyonuncu basamağına kadar birimlerine ayrılabilir . bitcoinin kurucusu ve yazılımcısı Richard N. Cooper’ dır. 3 Ocak 2009 ’da

Hayata geçmiştir ilk alışverişi ve kullanımı 22 Mayıs 2010 da bir pizza alımında yapılmıştır.(yaklaşık 10.000 bitcoin. o zaman 10.000 btc 15 tl civarında buğün ise 10.000 btc tam olarak 648 miyon 129 bin 824 tl)  22 Temmuz 2013 tarihi itibarıyla dolaşımdaki Bitcoin’lerin toplam değeri 1.2 milyar dolar seviyesindeyken 4 Haziran 2014 tarihi itibarıyla bu değer 8.2 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır. Ve hala yükselişi devam ediyor paranız varsa yatırım yapın kısa vadede güzel para kazanabilirsiniz.

 Herhangi bir merkezden üretilmeyen Bitcoinler, Bittorent ağlarına benzer şekilde noktadan-noktaya dağıtık bir ağ özelliği gösterir. Bu ağda gerçekleşen ödemeler diğer noktalara anında ulaşır, böylece hangi adresten hangi adrese ödeme yapıldığı kayıtlara geçer. Böylece toplanan kayıtlar blok adı verilen yapıların içinde yer alır. Her bir blok üzerinde yüksek işlem gerektiren bir hash algoritması uygulanarak, belli bir sıfır sayısıyla başlayan ifadenin bulunması istenmektedir. Yaklaşık 10 dakikada bire tekabül eden bu işlemi gerçekleştiren ilk kullanıcıya sıfırdan 50 BTC (şu anda 25 BTC) ödül olarak verilir. Böylece Bitcoin’ler emisyona sürülmüş olur. Her bir blok kendisinden önce gelen son bloğun da hash ifadesini içerir. Böylece bozulması oldukça zor (%51 saldırısı hariç) bir blok zinciri oluşur. Bundaki amaç da, çifte harcamayı önlemek ve gönderimleri kayıt altında tutmaktır. Verilen ödül miktarı her 210 bin blokta bir (yaklaşık 4 senede bir) yarıya düşürülür (50,25,12.5,…)  

Para yaratma işlemine madencilik(mining) denilmektedir. Madencilik, hesaplama yetkisini ve gücünü kullanarak matematiksel işlemleri gerçekleştirme işleminin genel adıdır. Bu işlemleri yapmak için, sunulan bitcoin yazılımını indirerek donanımları (genellikle ekran kartları) üzerinde yoğun işlemci gücü gerektiren işlemleri gerçekleştiren bitcoin ağındaki düğümlere “madenci” denilmektedir. Sistemin ilk blokunun adı “genesis block” olarak isimlendirilmiştir ve 4 Ocak 2009’da üretilmiş

Bunun gibi bloktaki ilk işlem özel bir işlemdir ve yeni para bloğu yaratan tarafından başlatılır. Bu, ağa madencilerin katılmaları için bir teşvik sistemidir, bu sayede parayı basacak merkezi bir otoriteye sahip olmayan sisteme, para, istenildiği gibi dağıtık olarak girebilmektedir. Madenciler bu şekilde, hem sisteme yeni bitcoinler üretip sürerek hem de bekleyen işlemleri gerçekleştirme hizmetleri karşılığında sistemden bitcoin alarak kazanç sağlamaktadırlar.

 Yeni paranın sisteme düzenli olarak eklenmesi altın madencilerinin altın bularak dolaşıma sokmalarına benzetilmektedir, madencilik ismi de buradan gelmektedir. Mevcut süreçte madenciler, her yıl dolaşıma girecek olan bitcoin miktarını azalan ve öngörülebilir bir oranla üretmeye devam etmektedirler. Sistemde, toplamda 21 milyon bitcoin dolaşıma çıkıncaya kadar üretim devam edecektir, ardından üretim süreci duracak ve madenciler sadece işlem masrafları üzerinden desteklenmeye devam edilecektir. Bitcoin, bazı ülkelerde bir ödeme ve yatırım aracı olarak kullanılmaktadır. Türkiye’de de TL karşılığı bitcoin almak mümkündür.

Para gibi kullanılabildikleri için bitcoin’lerin bir değerleri vardır ve ayrıca bazı fonların ileride popülaritesi arttıkça, değerinin artacağı beklentisi ile bu ürünle ilgilendikleri bilinmektedir. Bitcoin’in değerini piyasadaki arz ve talep koşulları belirlemektedir. Talep artınca fiyatı artmakta, düşünce de azalmaktadır. Dolaşımda sınırlı miktarda bitcoin vardır ve yeni bitcoin üretmenin de bir limiti ve prosedürü bulunmaktadır. Bitcoin’in piyasa değeri önündeki en büyük tehditler; teknik zorluklar, ülkelerin bu paraya olan yaklaşımına bağlı mevzuat değişiklikleri ve insanların bu paraya olan istek ve güveninin olumsuz yönde değişmesidir. Bitcoin’lerin çoğu, MIT profesörleri tarafından tasarlanmıştır. MIT profesörleri, matematik ve kriptoloji kullanarak yeni bir Bitcoin teknolojisi yaratıyorlar.

İLERİDE BİTCOİN NE OLUR ŞUANKİ FİNANSAL DEĞERİ NEDİR ?

Finans gazetecileri, analistler, ekonomistler ve yatırımcılar bitcoin’in gelecekteki olası değerini tahmin etmeye çalışmaktadırlar. Ekonomist John Quiggin Nisan 2013’te “bitcoin en nihayetinde sıfır değerlerine ulaşacak, ancak ne zaman söylemek mümkün değil” demiştir”.Benzer bir tahmin de Kasım 2014’te ekonomist Kevin Dowd tarafından yapılmıştır.Finans profesörü Mark T. Williams, Aralık 2013’te bitcoin’in 2014 yılının ortasında 10$ ‘ın altında değeri olacağını öngördü. Ancak belirtilen dönemde bitcoin’in en düşük değeri Nisan ayında 344 $ Temmuz ayında 609 $ oldu.

Aralık 2014’te Williams, “Başarı olasılığı düşük, ancak başarı olursa çok büyük olacak” dedi.” Kasım 2014’te, New York Üniversitesi Stern School of Business’da Finans Profesörü olan David Yermack, Kasım 2015’te bitcoin’in değersiz olacak dedi. Bu dönemde bitcoin ocak ayında en düşük değeri 176.70$, Kasım 2015’te 309.90 $ olarak işlem gördü.

Mayıs 2013’te, Bank of America FX ve Oran Stratejisti David Woo tek bir bitcoin başına maksimum olarak 1.300 $ ‘lık değerin makul olacağını öngördü. Bitcoin yatırımcısı Cameron Winklevoss Aralık 2013’te “bitcoin değerinin 40,000$” olabileceğini belirtti.

ÖDEME HİZMETİ SAĞLAYICILARI VAR MI ?

Ödeme hizmeti sağlayıcıları Bitcoin’i kabul eden Dish Network gibi tüccarlar, BitPay veya Coinbase gibi bitcoin ödeme hizmeti sağlayıcılarının hizmetlerini kullanmaktadır. Bir müşteri bitcoin ile ödeme yaptığında, ödeme hizmeti sağlayıcısı ödemeyi tüccar adına kabul eder, alınan tutarı satıcının banka hesabına gönderir, bu hizmet için ise tutarın yüzde 1’inden az bir ücret tahsil eder.

Yatırım olarak Bitcoin Bazı Arjantinliler, yüksek enflasyona karşı korumak için veya hükümetlerin tasarruf hesaplarına el koyma ihtimaline karşı Bitcoin almışlardır. 2012-2013 yıllarında Kıbrıs’ta yaşanan finansal kriz sırasında, halkın hesaplarına el konulacağı veya vergilendirileceği endişesiyle bitcoin alımı artmıştır.

 Bir diğer yatırım yönetimi bitcoin fonlarıdır. İlk bitcoin fonu Temmuz 2014’te Jersey’de kuruldu ve Jersey Finansal Hizmetler Komisyonu tarafından onaylandı.  Ayrıca ,  Winklevoss kardeşler (Nisan 2013’te bütün bitcoin hesabının %1’ine sahip oldukları iddia edilmiştir.) 2012’de bir bitcoin ETF kurmak için girişimde bulunmuşlardır. 10 Mart 2017 tarihi itibarıyla ETF, mevzuata ait endişeler nedeniyle SEC tarafından reddedilmiştir.

 Bu duyuru sonrasında bitcoin değeri birkaç dakika içinde %15 düşmüş, ancak kısa sürede çoğunlukla düzelmiştir.  2015 yılının başından itibaren, Gemini isimli New York merkezli bir bitcoin değişim planı duyurulmuştur. 5 Ekim 2015’te başlatmak için onay aldığını açıklanmıştır.  Forbes, Aralık 2015’te bitcoin’e yatırım yapmayı teşvik eden yayınlar yayınlamaya başladı.   2013 ve 2014’te Avrupa Bankacılık Otorites ve Finansal Endüstriyel Düzenleme kurumu Kurumu (FINRA), bitcoin’e yatırım yapmanın önemli riskler taşıdığını söyledi. Forbes, bitcoin’i 2013 yılının en iyi yatırım aracı olarak adlandırdı.

 2014’te Bloomberg, bitcoin’i yılın en kötü yatırımı olduğunu söyledi. Bitcoin, 2015 yılında Bloomberg’in para birimi tablusunun zirvesinde yer aldı.

HIRSIZ VAR MI VEYA DOLANDIRICI ?

Bazı zararlı yazılımlar bitcoin cüzdanları için gizli anahtarları çalabilir ve böylece bitcoin çalma işlemini yapabilirler. En yaygın kullanılan tür dijital para cüzdanları için bilgisayarları arar ve dijital paraları çalabileceği uzaktaki bir sunucuya yükler. Pek çok kötücül yazılım klavye kullanımını kaydeder ve böylelikle anahtar çözme işlemini gerekliliğini ortadan kaldırır. Farklı bir yaklaşım ise, bir bitcoin adresi panoya kopyalandığı zaman algılanır ve hızlı bir şekilde farklı bir adresle değiştirir ve böylece kullanıcı yanlış adrese bitcoin gönderir. Bu yöntem etkili çünkü bitcoin işlemleri geri alınamaz.57 Pony botnet’inden yayılmış bir virus, Şubat ayında 2014’te, 85 cüzdandan gelen bitcoin’ler de dahil olmak üzere dijital paralardan 220.000 dolara çalmıştır.

 Kötü amaçlı yazılımı izleyen güvenlik şirketi Trustwave, en son sürümünün 30 farklı dijital para çeşidini çalabildiğini bildirdi. Ağustos 2013’te aktif olan kötücül yazılım tipinde olan Bitvanity, cüzdan adresi üreteci olarak ortaya çıktı ve diğer bitcoin müşterinin gizli anahtarlarını çalmayı başardı. Şubat 2014’te birden fazla bitcoin hırsızlığından sorumlu olmak üzere CoINThief adı verilen macOS işletim sistemi için için farklı bir trojan bildirildi. Bu uygulama Download.com ve MacUpdate gibi dijital para uygulamalarının içerisine saklanmıştır.

Fidye virüsü Bit coin ile ilişkili bir diğer kötücül yazılım Fidye virüsü’dür. CryptoLocker adı verilen program genellikle meşru görünümlü e-posta eklerin ile gelen bir program ile bilgisayara virüs bulaştırır. Virüs bulaştığı bir bilgisayarın sabit sürücüsünü şifreler ve ardından bir geri sayım sayacını görüntüler ve şifresini çözmek için bir fidye, genellikle iki bitcoin talebinde bulunur. Massachusetts polisi, Kasım 2013’te sabit disklerinden birinin şifresini çözmek için o sırada tanesinin değeri 1,300 dolardan fazla olduğu bir dönemde 2 bitcoin ödediğini açıkladı. Linkup, Şubat 2014’te ortaya çıkmış olan fidye yazılımı ve bitcoin madencilik programıdır. Bilgisayarın internet erişimini devre dışı bırakır ve tekrar açılabilmesi için kredi kartı bilgilerini talep eder.

Yetkisiz Madencilik Haziran 2011’de Symantec, botnet’lerin bitcoin için gizlice madencilik yapabileceği ihtimali konusunda uyarıda bulundu. Kötü amaçlı yazılımlar, birçok modern video kartında bulunan GPU’ların paralel işleme yeteneklerini kullanmaktadır.

 Entegre bir grafik işlemcisine sahip ortalama bir PC, bitcoin madenciliği için hiçbir etki gösteremez, sadece madencilik kötücül yazılımının ulaştığı sahip olan binlerce kişisel bilgisayarla, bir sonuca ulaşabilirler. Ağustos 2011 ortasında, bitcoin madenciliği botnet’leri tespit edilmiştir. ve üç aydan kısa bir süre sonra, yetkisiz bitcoin madenciliği yapan Truva atı Mac OS X’e bulaştı. Nisan 2013’te, elektronik spor organizasyonu E-Sports Entertainment, 14.000 bilgisayarı bitcoin madenciliği yapmak için kullanmakla suçlandı Alman polisi, mevcut botnet yazılımını, bitcoin madenciliğini gerçekleştirmek üzere özelleştiren 2 kişiyi tutukladı. Aralık 2013 ve Ocak 2014’te dört gün boyunca, Yahoo! Avrupa, tahmini iki milyon bilgisayar bulaştıran yetkisiz bitcoin madenciliği yapan bir kötücül yazılımı içeren bir reklamı yayınladı.

 Sefnit adı verilen yazılım ilk olarak 2013 ortasında ortaya çıkmışve birçok yazılım paketi ile birlikte verilmiştir. Microsoft, bu zararlı yazılımları Microsoft Security Essentials ve diğer güvenlik yazılımlarıyla kaldırmaktadır.

 Üniversite çalışanlarının ve öğrencilerinin araştırma yapmak için olan bilgisayarda bitcoin madenciliği yaptığına dair haberler mevcuttur.

Hırsızlık Birçok bitcoin hırsızlık olayı olmuştur. Hırsızlık yöntemlerinden biri, bir kurbanın bitcoin adresi veya bir çevrimiçi cüzdanın gizli anahtarına erişmesiyle yapılır. Gizli anahtar çalındığında, ele geçirilen hesaptaki tüm bitcoin’ler aktarılabilir. Böyle bir durumda durumda, ağın, hırsızı tanımlamak, devam eden çalınma işlemi için süreci durdurmaya veya bitcoin’leri meşru sahibine iade etmesi için herhangi bir özelliği yoktur. Yasadışı malların bitcoin ile satıldığı sitelerde de hırsızlık olabilir. Kasım 2013’ün sonlarında, kapatılan çevrimiçi yasadışı Sheep Marketplace sitesinde yaklaşık 100 milyon dolarlık bitcoin çalındığı iddia edilmektedir.Kullanıcıların bitcoinleri nakite çevirmeye çalıştığında, hiçbir geri dönüş almamamışlar ve suçlular tespit edilememiştir.

 Silk Road 2.0 sitesinde Şubat 2014’te yapılan kesilme sırasında, 2.7 milyon dolar değerinde bitcoin çalınmıştır. Kullanıcıların bitcoin para dönüşümü yaptıkları siteler hırsızların hedefleri arasındadır Avustralyalı bir cüzdan servis olan Inputs.io, Ekim 2013’te iki kez saldırıya uğramış ve bu saldırılar sonucunda değeri 1 milyon doların üzerinde olan bitcoin kaybetmiştir. Şubat 2014 sonlarında Tokyo’da En büyük sanal para değişim merkezlerinden biri olan Mt. Gox firmasından, 350 milyon dolar değerinde bitcoin çalınmıştır. Kanada merkezli bir bitcoin depolama şirketi Flexcoin, yaklaşık 650.000 dolarlık bir hırsızlığı keşfettiğini söyleyerek Mart 2014’te kapandı. Yine bir dijital para çevirme şitesi Poloniex, Mart 2014’te yaklaşık 50.000 dolarlık değer kaybı yaşadığını bildirmiştir.  Ocak 2015’te İngiltere merkezli dünyada en büyük 3. olan bitstamp saldırıya uğramış ve 5 milyon dolar kaybetmiştir. Şubat 2015, BTER adlı bir Çin firması bilgisayar korsanları tarafından yaklaşık 2 milyon dolar değerinde zarara uğratılmıştır. Bitfinex’ten 2016’da yaklaşık 120.000 bitcoin (yaklaşık 60 milyon dolar) çalındı. Bu hırsızlık sonucunda Bitfinex ticaretini askıya almaya zorlandı. Hırsızlık, 2014 Mt. Gox soygunundan sonraki ikinci büyük soygun olarak kayıtlara geçti.

 Forbes bu hırsızlığı haberleştirmiştir. Hırsızlık olayları güvenlik endişelerini arttırdı. Dijital para karşılaştırma web sitesi CryptoCompare’nin kurucusu Charles Hayter, “Bu hırsızlıklar, böyle yeni bir endüstrideki altyapının kırılganlığının bir göstericisidir” demiştir.

 ABD Temsilciler Meclisi Küçük İşletmeler Komitesi’nin 2 Nisan 2014 tarihli duruşmasına göre “bu tedarikçilerin düzenleyici gözetim, asgari sermaye standartları eksikliği var ve kayıp ya da hırsızlığa karşı tüketici koruması sağlamamktadır”.

Araştırmacı: Batuhan  Algül

Seslendiren: Batuhan   Algül

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s