KİM BU ELON MUSK ?

son günlerde haber izlediyseniz bu adamın ismini duymuşsunuzdur hani şu roketleri tam uzaya çıkacakken iptal kararı alınan roketlerin üretim firması olan Spacex firmasının sahibi yada Tesla Elektirikli Arabaların yada Solarcity enerji şirketinin sahibi ve daha birçok şirketin sahibi

Anlıyıcağınız adamda yok yok her şey var peki kimdir ? , necidir bu adam? der; dediğinizi duyar gibiyim kendi hakkında yazılan sadece bir kitap vardır hemen kısaca hayatına bir göz atalım :

BİYOGRAFİSİ

Tam Adı Elon Reeve Musk olan Musk , Musk, Güney Afrika’nın başkenti Pretoria’da Kanadalı bir anne (kızlık soyadı; Haldeman) ve Güney Afrikalı bir babanın (Errol Musk) oğlu olarak doğdu. zaman içerisinde kendi kendine yazılım ögrendi ve12 yaşında ilk satışı olan Blastarı $500 satarak ilk parasını kazanmıştır. kendisi 17 yaşlarına geldiğinde güney afrikada zorunlu askerlik görevinden kaçmıştır , bunun nedenini ise şöyle açıklıyor : ” eline silah alıp siyahi insanları kontrol altına almak ona göre vakit geçirmek için iyi bir yol olamdığını . “söyler .

PEKİ NELER BAŞARDI ?

sözlerime başlamadan önce şuna değinmek istiyorum bu adam dünyada araba piyasasına geç girmesine rağmen elektirikli araba konusunda piyasanın lideri ( bir zamanlar sadece hisse sahibiydi ama hisse senetleri düşünce başa geçtiği söylenir .) , uzaya ilk defa bir özel şirket çıktı ve uzaya ilk defa çıkan bu özel şirket geri getirilebilir uzay roketlerini icat etti ( 200 milyon dolar kar elde edildi bu buluş sayesinde ) ve uzaya araba gönderdi ( bunun aslında asıl nedeni uzay mekiğinin ağırlık konusunda bir sorun yaşandı ve bunu engellemek için yapıldı. ) geçen günlerde ise yine bir ilke imza atıyordu ki ( crew dragon roketi (crew dragon rocket) .); son dk bir devlet kararı ile roket fırlatımı iptal edildi .

Yazar : ashlee vance

BİZE NE BUNDAN DER GİBİSİNİZ ?

Dünyada bulunan hiç bir bilim o ülkenin insanları için değil tüm dünya insanları içindir bunun örnekleri var değil mi ! örneğin ; internet , elektirik ,beton , vd. ama siz buna rağmen bizimle(Türk toplumu için) bir ilgisini bulamadıysanız onuda örneklendirelim ; milli arabamız TOGG motorlarını bu adam üretecekdi , uzaydaki uydumuzu (Göktürk-2) yapan firmanın sahibi (Spacex)

NEDEN BU İŞLERLE UĞRAŞIYOR ? , DELİ Mİ ?

ashlee vance yazmış olduğu kitap

deli olup olmadığı konusunda kendisi de kararsız hatta öyledir ki bir gün onunla kitabını yazmak için buluşan yazar ” Ashlee Vance ” Elon Musk’ın kendisine(yazara) ” ben deli miyim ?” sorusunu sorduğunu söylemekte kitabında

Araştırmacı : Batuhan Algül

Seslendiren : Batuhan Algül

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s